Berget i Hallandsåsen fryses ner för att Tunnelborrmaskinen Åsa ska kunna ta sig igenom. Åsa har hittills byggt drygt 3,5 kilometer betongtunnel. En kilometer norrut väntar den vittrade och leromvandlade Möllebackzonen.
Nu startar de sista förberedelserna för att trygga hennes borrning genom det dåliga berget; frysning av resterande 25 meter leromvandlat berg i den östra tunnelsträckningen.
För att minimera riskerna i samband med Åsas borrning genom Möllebackzonen förstärks och stabiliseras berget. Sedan tidigare är 150 meter berg förstärkt med cement och 100 meter berg fryst. Nu är installationerna av utrustning för frysning av etapp två klara och frysningen av resterande 25 meter kan börja.
Projektet har goda erfarenheter från det frysarbete som redan gjorts. Arbetsmetoden är säker och välfungerande och det frusna berget visar på stabila egenskaper.
I ett bergrum 1,8 kilometer in från den norra mynningen, står de frysaggregat som ser till att temperaturen i berget sjunker. Ett antal horisontella rör har borrats in i det område som nu ska frysas. I dessa cirkuleras en saltlösning som håller 40 minusgrader. Metoden kan liknas vid nedfrysning i en frysbox eller av en hockeyrink.
Om cirka ett halvår beräknas ett cylinderformat område med en diameter på 15 meter vara nedfryst. Berget är då stabilt att borra i. Åsa beräknas nå den frusna delen av Möllebackzonen i slutet av 2009.
För att klara ökad last på det färdiga tunnelröret i samband med att berget tinar, används specialtillverkade och extra starka betongsegment i Möllebackzonen.