Sveriges bullrigaste tidning torsdag 17 maj
Grundat: 1978Huvudkontor: Sävedalen, GöteborgOmsättning: Cirka 300 miljoner kronorAnställda: 160Antal borrekipage: 35
Styrudkoncernen firar 30 år i år och det uppmärksammades med öppna hus i Sundsvall, Göteborg, Malmö och Stockholm. Styrud har gjort sig känt som det största och kanske mest aggressiva svenska företaget inom de schaktfria teknikerna.
Rolf Borrås var med och grundade företaget tillsammans med Sven Styrud 1978.– Vi borrade brunnar och så blev det lågkonjunktur. Då ställde vi oss frågan - varför ska vi hålla på som alla andra? I stället startade vi det första specialföretaget för schaktfritt, berättar Rolf Borrås, som i dag är ansvarig för affärsutveckling inom koncernen.Han funderar jämt på vilka nya sätt den schaktfria tekniken kan användas på. Bland Styruds mer udda jobb märks vägundergångar för salamandrar och uttrar.– Begränsningarna sitter i huvudet. Jag tror att de här teknikerna kan användas till mycket mer än vi gör i dag. Men för att vi ska kunna utveckla metoderna behöver våra kunder mycket mer kunskap än de har i dag. Därför satsar vi mycket på utbildning av våra kunder.Utbildningen sker bland annat via seminarier och en kundtidning. Dessutom har Styrud gett ut en handbok om schaktfritt ledningsbyggande.Styrud har med åren växt till en koncern. Järvsö Borr AB köptes 1999, finska Boreal Star -06, TGB Borrteknik AB -07, och så här långt under 2008 har Hans Blomqvist Entreprenad och Arctic Drillers AB köpts. – Företagsköpen är strategiska eftersom vi ska finnas där våra kunder finns. Men vi ska nog ta det lugnare med företagsköp nu när vi går in i en lågkonjunktur, säger Rolf Borrås.Han är noga med att poängtera att Styrud inte enbart sysslar med schaktfritt utan är ett borrföretag som förutom schaktfritt även jobbar med grundläggning och entreprenad, vatten- och energiborrning samt gruvor och mineralprojektering. I sin arsenal har koncernen sammanlagt 15 olika borrmetoder.
Intermat (Paris 16-21 april 2012)
Vei og anlegg (Oslo 9-13 maj 2012)
Maskinexpo (Stockholm 24-26 maj 2012)
Conexpo Russia (Moskva 29 maj-2 juni 2012)
Hillhead (Buxton 19-21 juni 2012)
Tierp Arena Festival (Tierp 4-6 oktober 2012)
Maskinskyddarna
Hyundai
JCB-song
JCB-dancing diggers
Swecondagarna
Caterpillar D7E
Bli maskinförare
Hungrig grävare äter hus
Marion/plastbandet kompledigt
Flocken (grävmaskiner)
Du vet väl att du kan få branschens snabbaste och bästa nyheter rakt in i din mobiltelefon? Skriv in: mobil.me.se i webbläsarens adressfönster. Kart!
Kabelanvisning
Mobila maskiner
Larmtjänst
Byggindustrin
Mascus
Maskinisten
Ledningskollen