Sveriges bullrigaste tidning måndag 21 maj
Krister Arnaryd har utnämnts till ny vd för Scanlaser. Han är sedan tidigare vd på SBG, och kommer framöver att vara vd både för SBG och Scanlaser och blir därmed Country Manager i Sverige för Hexagon Machine Control. Företagen SBG och Scanlaser kommer även i framtiden att bedrivas som separata verksamheter.
Krister Arnaryd har en gedigen bakgrund inom entreprenadbranschen, och har varit på SBG de senaste fem åren. Han har tidigare bland annat arbetat för Topcon, NCC och Sundlink Contractors.
– Jag känner mig stolt och fylld av energi över att få uppgiften att föra Scanlaser vidare mot nya mål. Ett av våra viktigaste mål blir att ha fortsatt starkt fokus på Scanlasers support och service, och jag är övertygad om att vi kommer att kunna göra något riktigt bra tillsammans, säger Krister Arnaryd.
Diskutera: 0 kommentarer »
Intermat (Paris 16-21 april 2012)
Vei og anlegg (Oslo 9-13 maj 2012)
Maskinexpo (Stockholm 24-26 maj 2012)
Conexpo Russia (Moskva 29 maj-2 juni 2012)
Hillhead (Buxton 19-21 juni 2012)
Tierp Arena Festival (Tierp 4-6 oktober 2012)
Maskinskyddarna
Hyundai
JCB-song
JCB-dancing diggers
Swecondagarna
Caterpillar D7E
Bli maskinförare
Hungrig grävare äter hus
Marion/plastbandet kompledigt
Flocken (grävmaskiner)
Du vet väl att du kan få branschens snabbaste och bästa nyheter rakt in i din mobiltelefon? Skriv in: mobil.me.se i webbläsarens adressfönster. Kart!
Kabelanvisning
Mobila maskiner
Larmtjänst
Byggindustrin
Mascus
Maskinisten
Ledningskollen