Sveriges bullrigaste tidning måndag 21 maj
En fristående myndighet är mer lämplig att utvärdera Trafikverkets egen vinterberedskap än Trafikverket självt. Det framhåller Konkurrensverket i ett remissvar till regeringen.
Remissvaret gäller utredningen om Förbättrad vinterberedskap inom järnvägen (SOU 2010:69, utredare Per Unckel). Konkurrensverket påtalar vikten av att utvecklingen av vinterberedskapen kontinuerligt följs upp.
Till skillnad från utredaren anser dock Konkurrensverket inte att Trafikverket ska ansvara för en sådan utvärdering. Trafikverkets verksamhet utgör en stor del av vad som ska utvärderas och det är olämpligt att Trafikverket utvärderar sitt eget agerande.
Exempelvis Transportstyrelsen torde vara mer lämplig att ansvara för att åtgärder för förbättrad vinterberedskap inom järnvägen följs upp och utvärderas på ett opartiskt sätt, anser Konkurrensverket.
Intermat (Paris 16-21 april 2012)
Vei og anlegg (Oslo 9-13 maj 2012)
Maskinexpo (Stockholm 24-26 maj 2012)
Conexpo Russia (Moskva 29 maj-2 juni 2012)
Hillhead (Buxton 19-21 juni 2012)
Tierp Arena Festival (Tierp 4-6 oktober 2012)
Maskinskyddarna
Hyundai
JCB-song
JCB-dancing diggers
Swecondagarna
Caterpillar D7E
Bli maskinförare
Hungrig grävare äter hus
Marion/plastbandet kompledigt
Flocken (grävmaskiner)
Du vet väl att du kan få branschens snabbaste och bästa nyheter rakt in i din mobiltelefon? Skriv in: mobil.me.se i webbläsarens adressfönster. Kart!
Kabelanvisning
Mobila maskiner
Larmtjänst
Byggindustrin
Mascus
Maskinisten
Ledningskollen