PrintLogo
 
 
Tidning / TV / Maskinexpo 2011

Liveintervjuer på Maskinexpo 2011

Under årets Maskinexpo tog tidningen Maskinentreprenören tempen på branschen genom att intervjua ett antal utställare live i Maskinentreprenörernas monter. Du kan bland annat se en debatt om parallellimport, höra om Liebherrs satsning i Sverige och få reda på hur det är att vara en liten svensk maskintillverkare i en global värld. Välj i listan nedan och klicka sedan på den film du vill se i rutan till höger.

  • Film 1 Case i Sverige. Stort globalt märke hanteras av ett antal mindre leverantörer. Hur går det?
  • Film 2 Vad är egentligen framtiden för den så kallade parallellimporten. Vi ställer frågan till branschens mest insatta aktörer.
  • Film 3 Hur klarar sig de nischade små svenska maskintillerkarna i en global värld där volym är regel.
  • Film 4 Hur går återtåget in i Sverige för starka Liebherr? Sakta men säkert...
  • Film 5 Caterpillar i Sverige... Mer gruva och småmaskiner, eller vad händer efter miljardaffären i Pajala?
  • Film 6 Brittiska JCB tar allt mer plats i Sverige. Möt några av leverantörerna.
  • Film 7 Abelcos Mikael Andersson berättar om framtiden för bolaget.
  • Film 8 Klassiska Holms berättar om sina framgångar och sin syn på framtiden.
  • Film 9 Intervju med tunga leverantörer av kinesiska maskiner.
 
 
 
 
 
Nyheter i din mobil

Du vet väl att du kan få branschens snabbaste och bästa nyheter rakt in i din mobiltelefon? Skriv in: mobil.me.se i webbläsarens adressfönster. Kart!