Vägverkets första miljöpris till mekaniker
Miljö» Peter Larsson, mekaniker vid tunnelbygget Norra Länken, har tilldelats Vägverkets miljöpris på 25 000 kronor! Det är första gången detta pris delas ut och Peter får priset för att han kommit på en enkel och kostnadseffektiv lösning med ett slutet system för påfyllning av hydraulolja i de tunga maskinerna som används vid bygget av Norra Länken.
Vägverkets motivering
Flera miljövinster i ett förslag. Genom att använda ett slutet system med snabbkopplingar vid påfyllning av hydraulolja och genom att beställa på bulk, som går i retur tomma, undviker man slattar som annars blir kvar i plastdunkarna vid manuell påfyllning. Risken för spill minskar och mindre mängd avfall uppstår eftersom man inte använder platsdunkar.
Priset delades ut vid en ceremoni på arbetsplatsen torsdagen den 12 november, av Vägverkets BjörnTerstad, projektchef för stora projekt som Norra Länken och Förbifart Stockholm.
– Syftet med miljöpriset är att engagera entreprenörens medarbetare som i sitt dagliga arbete kan upptäcka förbättringar som kan leda till att belastningen på miljön minskar. Det är speciellt viktigt vid ett projekt som Norra Länken som dels ligger mitt i staden och dels i hela sin längd sträcker sig genom Nationalstadsparken. Vi belönar därför innovativa och kreativa förslag. Det här är första gången priset delas ut och är tänkt att delas ut två gånger om året.
De kriterier vi har haft för ögonen när vi bedömt de 16 inkomna bidragen har varit
* Miljövinst
* Generell tillämpning
* Genomförbarhet
* Besparing och
* Energieffektivitet.
I sann Oscarsnomineringsanda valde vi först ut fem förslag. Dessa kom från Bilfinger Berger, Oden, Peab och Veidekke (två förslag), berättar Vägverkets Björn Terstad.
Peter Larsson, norrlänning från Kiruna som han är, tar det hela med knusende ro – och säger att egentligen är det hela inte så märkvärdigt. Men glad är han förstås:
– Det här kom som en överraskning! Jag har tänkt länge på denna förbättring, men först nu blev det verklighet. Att jag kunnat utveckla min idé beror på att jag fått god respons på arbetsplatsen. Jag har ju inte gjort det för egna pengar, utan har fått ägna tid åt att utveckla idén på jobbet.
Platschefen Pekka Berggren är förstås också glad:
– Det här är extra kul med tanke på hur mycket vi satsar på miljöarbetet, säger han.
Och Peter, vad ska du göra med pengarna?
Svaret kommer efter en viss tvekan:
– Spara!