user comment tag cross image youtube-play hammer bullhorn word document pdf document mail sign-out
Foto: Ryno Quantz

Snart dags för medlemsundersökning

Inom kort kommer ME:s återkommande medlemsenkät att skickas ut. Vi tar hjälp av undersökningsföretaget Novus för att ta reda på vad våra medlemmar har för uppfattning om oss – och hur behovet ser ut framåt.

För oss som bransch- och arbetsgivarorganisation är medlemmarnas åsikter det allra viktigaste. Och snart är det återigen dags för medlemsundersökning. Här berättar Lena Lundström, medlemsansvarig på ME, om enkäten och dess syfte.

Varför gör ME denna medlemsundersökning?

– Vi vill veta vad vi gör som är bra för våra medlemmar och vad som kan bli ännu bättre. Vi är nyfikna på hur våra medlemmar använder vårt utbud av tjänster och förmåner.

Hur ofta skickas enkäten ut?

– Normalt sett varje år, med undantag för pandemiåren. Storleksomfattningen varierar dock.

Vad används svaren till?

– Målet är att vi ska kunna använda svaren till att förbättra vårt medlemserbjudande och bättre förstå våra medlemmars behov i vardagen.

Hur går undersökningen till?

– Novus skickar ut ett mejl, med en länk till enkäten. Där fyller man enkelt i sina svar, vilket bara tar några minuter. Svaren är jätteviktiga för oss, så vi uppskattar verkligen att man tar sig tid!

Publicerad den 19 april 2022