user comment tag cross image youtube-play hammer bullhorn word document pdf document mail sign-in sign-out

ME och polisen i ny satsning mot stölder i anläggningsbranschen

Mats Bergkvist är ledamot i ME:s region 2 och vice ordförande i förbundsstyrelsen. Foto: Ryno Quantz/iStock

På onsdag den 20 maj bjuder Maskinentreprenörerna (ME) och Polismyndigheten i Dalarna in till en pressträff om ett nytt brottsförebyggande arbetssätt för att motverka stölder riktade mot anläggningsbranschen i länet.

Träffen hålls hos ME-medlemmen Solby Maskin AB i Insjön, där företagets vd och ME:s vice förbundsordförande Mats Bergkvist står värd.

"Vi måste ligga steget före"

– Stölderna slår hårt mot våra företag – både ekonomiskt och genom att projekten försenas. Därför är varje initiativ som stärker vår beredskap viktigt. Jag hoppas att det här samarbetet gör att vi kan ligga steget före och snabbt fånga upp signaler om ökade risker, säger Mats Bergkvist.

Arbetssättet Varningdirekt – snabbare information, färre brott

Vid pressträffen presenteras det nya arbetssättet Varningdirekt, som ska stärka det brottsförebyggande arbetet genom snabb informationsdelning mellan polis och företag i anläggningsbranschen.

Metoden innebär att polisen, när de ser tecken på ökad brottslighet eller att stöldligor är på väg in i regionen, snabbt kan skicka ut varningar till ME-företag i området. Syftet är att ge företagen möjlighet att vidta omedelbara skyddsåtgärder och därmed minska risken för brott.

"Det här gör skillnad direkt ute på företagen"

– Varningdirekt handlar om att korta tiden mellan polisens lägesbild och företagens möjlighet att agera. Ju snabbare informationen kommer fram, desto större är chansen att förhindra brott. Det här är ett konkret sätt att stärka tryggheten i branschen, säger Jörgen Eriksson, ansvarig för ME:s brottsförebyggande arbete.

Mer om pressträffen

Pressträffen hålls onsdag 20 maj hos Solby Maskin AB i Insjön. Representanter för Polismyndigheten i polisområde Dalarna och Maskinentreprenörerna medverkar och finns tillgängliga för frågor och intervjuer i anslutning till presentationen.

Mer information finns på polisens webbplats:

Ny satsning mot stölder i anläggningsbranschen presenteras – Polisen

Publicerad den 18 maj 2026